CHORWACJA, WĘGRY, BOŚNIA I HERCEGOWINA

Środek transportu:autokar
Liczba dni: 10 Liczba noclegów: 9

PROGRAM:
Drohiczyn – Velehrad – Marija Bistrica – Split – Vepric – Omiš – Medjugorje – Slap Kravica – Dubrovnik – Mostar – Jeziora Plitvickie – Budapeszt – Drohiczyn

I Dzień
[Drohiczyn – Velehrad]
Poranna zbiórka w wyznaczonym miejscu w Drohiczynie. Spotkanie z pilotem i wyjazd autokarem. Przejazd przez Polskę do Velehradu – miasta położonego na Morawach, w którym zmarł św. Metody. Tam zobaczymy katedrę Wniebowzięcia NMP oraz wspólnie pomodlimy się przy Krzyżu Papieskim, który upamiętnia wizytę Jana Pawła II w Velehradzie. Obiadokolacja i nocleg w pobliżu granicy czesko – słowackiej.

II Dzień
[Velehrad – Słowacja – Węgry – Marija Bistrica - Split]
Po wczesnym śniadaniu wyruszymy w dalszą podróż przez Słowację i Węgry, do Chorwacji. Niedługo po przekroczeniu granicy węgiersko – chorwackiej zatrzymamy się w Marija Bistrica, niewielkiej miejscowości, w której znajduje się główne sanktuarium chorwackie – Matki Bożej Królowej Chorwacji. Po wizycie w tym miejscu wyruszymy w dalszą drogę, w kierunku Dalmacji, gdzie zatrzymamy się na obiadokolację i nocleg w okolicy Splitu.

III Dzień
[Split – Vepric - Omiš – Medjugorje]
Po śniadaniu przejedziemy do Splitu, drugiego co do wielkości miasta Chorwacji. W nim zobaczymy między innymi pozostałości po pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana, katedrę, która znajduje się w dawnym mauzoleum władcy, czy też XV-wieczny ratusz. Następnie wyruszymy w dalszą drogę na południe, zatrzymując się po drodze w Vepric, które uznawane jest za chorwacki Lourdes, oraz na wypoczynek nad Adriatykiem w okolicy Omiša, który był „gniazdem” chorwackich piratów. Wieczorem dojedziemy do obiektu noclegowego w Medjugorje, w którym się zakwaterujemy i zjemy obiadokolację.

IV Dzień
[Medjugorje]
Cały czwarty dzień poświęcimy na odkrycie Medjugorje, niewielkiej miejscowości na terenie Hercegowiny, w której od 1981 roku prawdopodobnie dochodzi do objawień Maryjnych. Dzień rozpoczniemy od śniadania. Następnie wybierzemy się na górę Kriżewec, na której znajduje się krzyż, który został ustawiony na 1900 rocznicę Męki Pańskiej (w drodze na górę weźmiemy udział w nabożeństwie drogi krzyżowej). Jeżeli będzie taka możliwość spotkamy się z jedną z osób widzących Matkę Bożą. Odwiedzimy również Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Wieczorem udamy się na obiadokolację i nocleg w pensjonacie.

V Dzień
[Slap Kravica - Medjugorje]
Po śniadaniu przejedziemy do rezerwatu przyrody Slap Kravica. Choć jest to obszar chroniony to istnieje możliwość wypoczynku (również kąpania) przy wodospadach. Po całym dniu relaksu wrócimy do Madjugorje, aby wziąć udział w adoracji Najświętszego Sakramentu w parafialnym kościele św. Jakuba. Obiadokolacja i nocleg w pensjonacie.

VI Dzień
[Dubrovnik – Riviera Makarska]
Po śniadaniu wyruszymy do miasta, które kiedyś było Republiką – Dubrownika. Miejscowość ta uchodzi za jedną z perełek basenu Adriatyku. Wpis na listę UNESCO zawdzięcza unikalnemu w Europie układowi ulic. Spacerując po Dubrovniku, przejdziemy się jego główną ulicą – Stradun, będziemy podziwiać Wielką Studnię Onufria i katedrę. Po południu przejedziemy na nadmorski wypoczynek do Riviery Makarskiej – najpopularniejszego regionu turystycznego Chorwacji. Wieczorem wrócimy do Medjugorje na obiadokolację i nocleg.

VII Dzień
[Mostar - Medjogorje]
Po śniadaniu przejedziemy do Mostaru – nieformalnej stolicy Hercegowiny, której nazwa oznacza „strażnicy mostu”. To właśnie Stary Most jest główną atrakcją miasta, o jego randze świadczy to, że jest wpisany na listę UNESCO. Turystów przyciąga nie tylko jego wygląd, ale również odważni młodzieńcy, którzy za opłatą, wykonują imponujące skoki do rzeki. Oprócz tego w Mostarze zobaczymy również Dom Turecki, oraz meczet „Begova Dżamija”. Na obiadokolację i nocleg wrócimy do Medjugorje.

VIII Dzień
[Medjugorje – Plitvice]
Rano czeka nas śniadanie w hotelu. Nasz ostatni dzień w Chorwacji poświęcimy na podróż w stronę Polski. Dodatkową atrakcją będzie Park Narodowy Jezior Plitvickich. Po popołudniowym wypoczynku w Parku udamy się na obiadokolację i nocleg.

IX Dzień
[Plitvice – Budapeszt – Czechy]
Po śniadaniu w hotelu wyjedziemy w kierunku granicy chorwacko-węgierskiej. Po południu dotrzemy do stolicy Węgier – Budapesztu. Wzgórze Gallerta, Wzgórze Zamkowe, Aleja Andrassyego – to jedne z kilku miejsc, które zobaczymy tego dnia w mieście. Późnym wieczorem dotrzemy na nocleg do hotelu w okolicy granicy słowacko-czeskiej.

X Dzień
[Czechy – Drohiczyn]
Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Polski. Nasz wyjazd zakończymy w Drohiczynie w późnych godzinach wieczornych.

*Codziennie w programie przewidziana jest Msza Święta.

*Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie