lessphp fatal error: load error: failed to find /home/users/pielgrzymuj/public_html/wp-content/themes/theme53260/bootstrap/less/bootstrap.lesslessphp fatal error: load error: failed to find /home/users/pielgrzymuj/public_html/wp-content/themes/theme53260/style.less Gruzja

Gruzja

Liczba dni: 8 Liczba noclegów: 7
Środek transportu: samolot + autokar

Termin: 20 - 27 września 2020r.
Cena: 3990 zł

PROGRAM:
WARSZAWA- KUTAISI - TBILISI - SIGNAGI - MCCHETA - GORI - UPLISCICHE - ACHALCICHE - WARDZIA - BATUMI - KUTAISI - WARSZAWA

I dzień [niedziela]
Przelot na trasie Warszawa - Kutaisi.  Powitanie przez pilota-rezydenta, transfer do hotelu. Czas wolny. Nocleg w hotelu w Kutaisi. 

II dzień [poniedziałek]
Po śniadaniu wyjedziemy na zwiedzanie zabytków Kutaisi, obecnej siedziby gruzińskiego  parlamentu (od 2012 r.) i zespołu klasztornego Gelati (XII–XIII w.) z trzema cerkwiami i budynkiem Akademii Nauk, zwanej Nowymi Atenami albo Nową Jerozolimą, gdzie studiowali wybitni myśliciele gruzińscy i greccy.  Na zakończenie odwiedzimy wspaniały kompleks jaskiń znany jako Jaskinia Prometeusza. Po zwiedzaniu przejedziemy w kierunku Tbilisi. Obiadokolację zjemy na trasie na nocleg zaś dotrzemy do hotelu w Tbilisi.

III dzień [wtorek]
Po śniadaniu wyjedziemy na zwiedzanie zabytków przepięknej stolicy Gruzji. Zawitamy do największej (może pomieścić 10 tys. wiernych!) cerkwi na Kaukazie, Cminda Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.), potężnej twierdzy Narikala (VI–VIII w.), pamiętającej rządy arabskich emirów, cerkwi Anczischati (V–VI w.) i Sioni (XI–XII w.), tbiliskich łaźni siarkowych w najstarszej dzielnicy Abanotubani, w tym najbardziej znanej łaźni Orbeliani (XIX w.). Wjedziemy kolejką gondolową do stóp pomnika Kartlis Deda – Matki Gruzji (XX w.). Tbiliska starówka urzeka ekumenizmem, sąsiadują tam ze sobą cerkwie gruzińskie i ormiańskie, synagoga i meczet. Przejdziemy do rejonu kawiarni i restauracji. Tu będzie można zjeść znakomite lody, kupić prezenty i pamiątki czy stroje narodowe, a także spróbować lokalnej kuchni. Czas wolny, przerwa kawowa. Następnie przejdziemy na spacer główną arterią Tbilisi – aleją Rustawelego. Zaczniemy od pomnika św. Jerzego na placu Wolności, gdzie znajduje się również dawna siedziba ratusza miejskiego. Po drodze miniemy gmach dawnego parlamentu, (gdzie rozegrała się rewolucja róż w 2003 r. i gdzie przemawiał prezydent Lech Kaczyński), operę w stylu orientalnym, dawny pałac gubernatora Kaukazu oraz budynki teatru i filharmonii. Obiadokolację spożyjemy w restauracji z muzyką na żywo i pokazem tańców. Następnie powrócimy na nocleg do hotelu w Tbilisi. 

IV dzień [środa]
Po śniadaniu ruszymy Gruzińską Drogą Wojenną w kierunku północnym. Po drodze obejrzymy wspaniałą twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.). Przejedziemy do Stepancmindy (Kazbegi) na spotkanie z wygasłym wulkanem, drugą co do wysokości górą Gruzji – Kazbekiem (5033,8 m n.p.m.). Wjedziemy terenowymi samochodami do położonej wysoko nad miastem (2170 m n.p.m.) cerkwi Cminda Sameba (XIV w.) skąd w oddali można dostrzec ośnieżony szczyt góry. W drodze powrotnej spożyjemy obiadokolację a na nocleg udamy się  do hotelu w Tbilisi.

V dzień [czwartek]
Dzień rozpoczniemy śniadaniem. Tego dnia odwiedzimy perłę architektury, dawną stolicę Iberii Kaukaskiej – Mcchetę. Będziemy podziwiać zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podjedziemy stromą szosą do cerkwi Dżwari (VI– VII w.). Stąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i dwie łączące się główne rzeki Gruzji – Mtkwari i Aragwi. Następnie zwiedzimy katedrę Sweticchoweli (XI w.), tzw. gruziński Wawel z grobami królów z dynastii Bagrationi i sklepieniem na wysokości 54 m. Według legendy Żyd Eliasz, który był świadkiem Męki Pańskiej w Jerozolimie, przyniósł tutaj chiton Jezusa Chrystusa. W środku znajduje się chrzcielnica z IV w., w której chrzczono gruzińskich władców. Będzie można podziwiać również wspaniałe freski. Następnie przejedziemy do Achalciche, miasta, które było siedzibą garnizonu rosyjskiego, i do którego zsyłano polskich żołnierzy po powstaniu styczniowym. Następnie skierujemy się w stronę Gori. Po obu stronach drogi szybkiego ruchu widać postawione przez gruziński Caritas domki dla uciekinierów z terenów separatystycznych Abchazji i Osetii Południowej. Miniemy miejsca, gdzie w 2008 r. znajdował się front wojenny. W pobliżu Gori zdobywamy najstarsze w Gruzji skalne miasto Uplisciche (V w. p.n.e.), niegdyś siedzibę władców i ośrodek przedchrześcijańskiego kultu. Odwiedzimy miasto Gori, znane jako miejsce urodzin Józefa Stalina ( dla chętnych zwiedzanie Muzeum Stalina). Na obiadokolację przejedziemy do restauracji, zaś nocleg tego dnia przewidujemy w hotelu w Achalciche

VI dzień [piątek]
Po śniadaniu pojedziemy podziwiać ewenement średniowiecznego budownictwa, wydrążone w skałach do wysokości 1300 m n.p.m. miasto Wardzia (XII–XIII w.). Po zdobyciu Wardzii przerwa kawowa. Pełni wrażeń jedziemy w kierunku Batumi. Po drodze odwiedzimy miejscowość uzdrowiskową znaną ze znakomitych źródeł wody mineralnej – Bordżomi. (Dłuższy transfer do Batumi). Obiadokolację zjemy w restauracji w Batumi. Wieczorem odbędzie się koncert przy tańczących fontannach. Czas wolny. Na nocleg tego dnia udamy się do hotelu w Batumi.

VII dzień [sobota]
Po śniadaniu czas wolny (przewidujemy pobyt na plaży) Zbierzemy się o godz. 15:00  i odwiedzimy wspaniale zachowaną twierdzę rzymską w Gonio/Apsaros (II w. p.n.e.), gdzie według legendy pochowany jest apostoł Maciej. Po powrocie do Batumi krótki pobyt w centrum miasta. Obiadokolacja w Batumi. Nocleg w hotelu w Batumi.

VIII dzień [niedziela]
Ostatniego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu się z hotelu pożegnamy się z Morzem Czarnym i przejedziemy na lotnisko w Kutaisi skąd wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy.      

*Każdego dnia przewidziana jest Msza Święta

*Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie

Cena obejmuje:

 • przelot na trasie Warszawa- Kutaisi- Warszawa,
 • opłaty lotniskowe w tym bagaż,
 • transfery klimatyzowanym autokarem z/na lotnisko, do/z hotelu oraz na trasie wycieczki,
 • zakwaterowanie w hotelach ***,
 • wyżywienie HB (śniadania w hotelach i obfite obiadokolacje z winem w lokalnych restauracjach),
 • przejazdy autami 4x4 w Stepancmindzie,
 • degustacja lokalnych trunków i wyrobów,
 • system audio guide dla Uczestników,
 • opieka licencjonowanego pilota,
 • gruzińska biesiada supra wraz z pokazem tańca i muzyką na żywo oraz udziałem mistrza toastów Tamady,
 • ubezpieczenie NNW i KL, bagaż,
 • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • upominek od Pielgrzymuj.pl.

Cena nie obejmuje:
✖ dopłaty do pokoju jednoosobowego,
✖ ubezpieczenia od kosztów rezygnacji,
✖ wydatków osobistych
✖ wstępów do zwiedzanych obiektów, usług przewodnickich i innych wydatków ujętych w programie w kwocie 100 USD/os. (wpłata u  pilota pierwszego dnia), kwota nie podlega rozliczeniu i zwrotowi.

*Kalkulacja przy kursie 1 USD = 3,90 PLN. W przypadku zmiany kursu waluty cena może nieznacznie ulec zmianie.